BAŞKAN

Ergül AKÇİÇEK

KEMALPAŞA
Belediye Başkanı

 

Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret454067
Artvin Valisi Beldemizi Ziyaret Etti
  Artvin Valisi Kemal Cirit, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, ile birlikte Selimiye Mahallesindeki bir çay bahçesinde düzenlenen etkinliğe Katıldı. Etkinliğe  İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Sarp Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri ve Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk, Arhavi Kaymakamı Muhammet Önder, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, Hopa Belediye Başkan Vekili İsmail Uzun, Hopa Ticaret Odası Başkan Vekili Okan Poyraz ile çay üreticisi kadınlar da katıldı. 
 
   Çay üreticisi kadınlarla bir süre sohbet eden Vali Cirit, daha sonra çay makasını eline alarak çay kesmeye başladı.Cirit, üreticilerin çay toplama sırasında yaşadıkları zorlukları ve keyfi yaşama fırsatı buldu.

 
   Türkiye çay ekim alanının % 9’unun, çay üretiminin ise % 11’inin Artvin’de yapıldığını ifade eden Vali Cirit, “Çay tarımı daha çok bayanlarımızın gibi gözükmesine rağmen bunu biz erkeklerinde yapılabileceğini göstermiş oluyoruz. Bilindiği üzere üç ilçemizde çay tarımı ciddi anlamda yapılmaktadır. Bunlar Borçka, Hopa ve Arhavi ilçelerimiz ve bugünde Kemalpaşa Beldemizdeyiz. 
 
   Dünyada çay tüketiminin 4. sırada olduğu bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Eğer öyle ise çay bizim için stratejik önemi olan tarımsal ürünlerimizden birisidir. Biz bugün bir farkındalığı ortaya çıkarmak istiyoruz. Artvin’de çay üretiminin ciddi anlamda yapıldığını da duyurmuş oluyoruz. Biz çayımızın kalitesine de bu anlamda güveniyoruz. Bu tür etkinliklerle çiftçilerimizin özellikle çay tarımında organiğe yakın üretim yapmasını da arzu ederek bu türden bir faaliyeti icra etme gereği hissettik. 
 
   Bugün 1 milyon 200 liralık çayla ilgili ödeme sadece Artvin iline yapılan ödemedir. Yaklaşık 120 bin ton yıllık üretim yapıyoruz. Rize ve Trabzon’dan sonra üçüncü derecede çay üreten illerden birisiyiz. Çayların yaklaşık yüzde 11’i Artvin ilinde üretilmekte ve biz çay tarımının, çay çiftçisinin hassasiyetlerini özellikle tüm kamuoyunun önünde paylaşmak istiyoruz.    Biliyorsunuz hükümetimiz kg başına 1,5 TL yaş çay fiyatı açıkladı. Bu da üreticilerimiz için ciddi bir rakam. Biz burada çay fabrikalarımız ile birlikte Türkiye’nin çayındaki kaliteyi de ortaya çıkarmak istiyoruz.

   Ülkemiz kaliteli çay üretiminde ciddi bir mesafe kat etmiş durumda. Bugün bayanlarımızla, buraya katılan arkadaşlarımızla birlikte kısa bir faaliyet icra etti. Ama özellikle çay tarımında, çay toplayıcılığında çalışan hanımlarımıza huzurunuzda teşekkürlerimi de ifade etmek istiyorum. Kolay gelsin diyoruz, başarılar diliyoruz. Çay tarımında daha üst noktalara gelelim inşallah.    Biz buraya atanıncaya kadar çayın içme kısımındaydık. Toplama kısmında da bulunmayı arzu ettik. Özellikle çay tarımında çalışan çiftçilerimizle birlikle olalım dedik. ” dedi. 

Etkinlik sonunda çay toplayan kadınlarla fotoğraf çektiren Vali Cirit, hasat işini gerçekleştiren kadın üreticilere çay makası hediye etti.
İlk kez bir Valiyi çay bahçesinde gördüklerini ve çok şaşırdıklarını belirten çay üreticisi kadınlar, ziyaretten ve kendilerine gösterilen ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. 
 

   Belde esnafını da ziyaret eden Vali Cirit, bir çay ocağında kendisine ikram edilen çayı içerek burada bulunan vatandaşlarının sorunlarını dinledi. Vali Cirit, devlet olarak her zaman vatandaşın  yanında olduklarını söyledi.
 
   Vali Cirit daha sonra, Kemalpaşa Çay Fabrikasını ziyaret ederek burada Fabrika Müdürü Cafer Kefeli'den fabrikanın işleyişi ve durumu hakkında bilgi aldı.

Kemalpaşa Belde Belediye Başkanı Ergül Akçiçek'i de ziyaret ederek beldemizden ayrıldı.

kaynak: www.artvin.gov.tr
  
2143 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.05188.0840
Euro9.64579.6843

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi 

 

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri