Erhan YILMAZ

KEMALPAŞA
Belediye Başkanı

 

Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret554093

TURIZM

TURİZM

Turizm; Çağımızda, ülkelerin sosyal ve ekonomik bakımdan kalkınmalarında itici bir güç olmuş, önemi her geçen gün bir kat daha artan sektörlerden biri haline gelmiştir.

Günümüzde şehirlerin beton yığınları, trafik ve diğer gürültüler arasında sıkışan insanların ortak hastalığı haline gelen "stres" ten kurtulabilmek için temiz ve gürültüden uzak bakir tabiatın hakim olduğu yerlerde tatil yapabilme arzusu giderek tutkuya dönüşmektedir.

Yeşil turizm diye adlandırılan el değmemiş tabiatın kucağında dinlenme arzusu, insanları dağ, yayla, orman, deniz, göl, dere gibi doğallığını koruyan ortamlara yöneltmektedir.

Seyrine doyum olmayan deniz ve yeşilliğin buluştuğu manzaraların zenginliği ile tadına doyum olmayan doğal güzellikleri bulunmaktadır.

Yeter ki bu güzellikleri görebilecek göz, hissedebilecek kalp, duyabilecek kulak ve duyarlılık olsun.

Beldemizdeki tabiat güzelliklerinin sağladığı turizm potansiyelinden azami derecede yararlanabilme yoluna giymenin zamanı gelmiştir.

Bu nedenle Beldemiz, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün 27/10/1994 tarih ve 1222 sayılı yazıları ile "Turistik Yönden Önem Arz Eden Belediyeler " kapsamına alınmıştır.

Ayrıca, turizm potansiyelleri arasında önemli yere tutan göçmen kuşların ve yırtıcı kuşların, Hopa ve Kemalpaşa çevresi göç yoludur. Rusya ve Kafkas Dağları eteklerinden Karadeniz'i direk geçmeyi tercih etmeyip, doğu Karadeniz'in en doğusundaki kara alanlarını takip ederek bölgenin coğrafi yapısı nedeniylede toplanarak ülkemize giriş yaparlar.

Hopa ve Kemalpaşa çevresindeki rüzgarların da etkisiyle (kalaş rüzgarları) dar vadilere sıkışarak topluca göç yaparlar. Bu göçler özellikle Kemalpaşa'nın Cefrika Tepesi, Fırın Düzü ve Sultan Selim Tepesinden 10 km'lik yatay bir açı ile yapıldığından, 10 km'lik uzunluktan rahat bir şekilde gözlem yapılması mümkündür. Bu amaçla adı geçen tepelerde 2100m lık yükseklikte gözlem istasyonu bulunmaktadır. Meraklıları için her yıl 15 Ağustos 15 Kasım tarihleri arasında göç hareketleri izlenebilir.

Hopa'dan itibaren Kemalpaşa beldesinin Köprücü Köyünden kara yolu ile 23 km de Cefrika (1050 rakım), 33 km de Fırın Düzü (1080 rakım), ve 42 km de Sultan Selim ( 980 rakım) tepelerine motorlu araçlarla ulaşma şansı mevcuttur.

Çarlık Rusyası tarafından yapılan bu bölgedeki yolların tarihi güzellikleri de bulunmaktadır. Selçuklular döneminde iç bölgelerden bu güzergah ve geçişler takip edilerek denize inilmiştir. Ayrıca, yol güzergahında 1. Dünya Savaşı esnasında Alman ordusuna ait bir tank bu bölgede arıza yaptığından dolayı terk edilmiş olarak, Sultan Selim mevkiinde yol kenarında bulunmaktadır.

Denizin, avlanmaya ve motor yarışları yapılmasına müsait olup, dağ ve yayla turizmine uygun yerlerin bulunması, turizm alanında yapılacak her türlü yatırıma ortam hazırladığından, bu alanda yapılacak çalışmalar göç dalgasını kıracağı gibi istihdam yaratıcı önemli bir etkisi olacaktır. Bu değerlendirmeleri dikkate alan yetkili ve görevlilerin, İlimizin yetiştirdiği, değişik sahalarda söz sahibi kişilerin çalışmalarını buna göre düzenlemeleri, beldemize ve ilimize, en iyi hizmet olacaktır. İlimize, 2003 yılında 180 bin, 2004 yılında 250 bin yerli yabancı turist gelmiştir. Sahil bölgesine gelen turistlerin %90'nı yerli turisttir ve birçoğu batıdan gelmektedir. Ayrıca, beldemizde, tarihi eser anlamında kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmeyen bir adet Kilise üç adet kemer köprü bulunmaktadır. Diğer tarihi eserler bakımsızlıktan yok olmuştur. Tarihi geçmişimizle önemli olan kilise ve köprüler, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kurulunun 07.08.1995 gün ve 2142 sayılı kararlarıyla " Kültür Varlığı" olarak tescillenmiş olmasına rağmen bu güne kadar gerekli bakım ve onarımları ile ilgili hiçbir çalışma yapılmamıştır.

Dünyada kültürel ve doğal kaynakların korunması çalışmalarının yükseldiği günümüzde mükemmel korunmuş tabiat ile önem kazanmaktadır.

Dünya bankasınca finanse edilen Çevre ve orman bakanlığınca yürütülen "biyolajik Çeşitlilik ve doğal kaynak yönetimi "GEF 2 projesi içinde değerlendirilen ve proje kapsamında bulunana Türkiye ' de 4 noktadan biri Macahal Havzasıdır. NEDEN 5. SI KEMALPAŞA OLMASIN?

Saat
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466