BAŞKAN

Ergül AKÇİÇEK

KEMALPAŞA
Belediye Başkanı

 

Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret418152

Artvin Evi inşaatı tamamlanmak üzere

Merkezi Ankara’da bulunan Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Aydın Karasüleymanoğlu yaptığı açıklama ile Ankara Çankaya’da inşa edilen Artvin Evi’nin inşaat çalışmalarının sürdüğünü ve artık sona yaklaşıldığını açıkladı.

Artvin Evi’nin tamamlanmak üzere olduğunun anlatıldığı açıklamada sürece ilişkin de bilgi verildi. Yapılan açıklamada Aydın Karasüleymanoğlu; “  Sosyal ve kültürel bakımdan Artvin ile Ankara arasında köprü görevini yapan beş katlı Artvin Evi, amaçlarına uygun adımlar atmaya başladı. Ankara’da sayıları ilimiz genel nüfusunun neredeyse yarısına ulaşan hemşerilerimizin geleneklerini yaşatmaya, dayanışmalarını pekiştirmeye, moral sal değerlerini yükseltmeye ortam hazırlamak için tasarlanan Artvin Evi, işlevlerini gerçekleştirme noktasına geldi.

Zengin bir kültüre ve turizm açısından çok boyutlu seçeneklere sahip olan yöremizin, dışa açılan bir penceresi konumundaki Artvin Evi’nin gerekliliği etkinlikler başlayınca ortaya çıktı. Artvin Evi, bir marka haline geldi. Büyük illerimize bile örnek gösterilir oldu. Vakfa bağış karşılığında düğün salonumuzda yapılan etkinliklere gelen binlerce yabancı, Artvin Evi’ni dolayısıyla da ilimizi yakından tanımaya başladılar. Böyle bir eseri ortaya çıkardıkları için Artvinlilerin dayanışmasına hayran kaldılar.

Son yıllarda, her il Başkent’te tanıtım günleri düzenliyor. İllerinin öne çıkan değerlerini geniş kitlelere yansıtmaya çalışıyor. Küçük ve sınır kenti olan Artvin, bu açıdan bütün illerin önüne geçti. Her ilin düşlediği bir kültür yuvasına kavuşarak, bu konuda önemli avantajlar sağladı.

Duvarlarına, yöremizin büyülü doğasından görüntüler yansıtan fotoğrafların asıldığı, mutfağında ilimize özgü yemeklerin piştiği, arşivinde ilimizle ilgili kaynakların toplandığı, salonlarında otantik oyunlarımızın yabancılara öğretmek için kursların açıldığı, kısacası her katına Artvin’in kokusunun sindiği bu dev eser, salt Artvinlilerin değil Ankaralıların da ilgi odağı oldu.”ifadelerine yer verdi.

 Karasüleymanoğlu: Artvin Evi Artvinli hemşerilerimizin ikinci adresidir

Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Aydın Karasüleymanoğlu açıklamalarının devamında; “Artvin Evi, hemşerilerimizin Ankara’daki ikinci adresidir. Eşiyle, dostuyla, hemşerileriyle buluşma yeridir. İlimizden uzak kaldığı için gurbetçi olarak tanımladığımız kişilerin, yöresel özlemlerini giderdikleri mekândır. Artvin Evi, gelecek kuşaklara bırakacağımız en önemli bir kültürel mirastır.

Artvin günlerinin, büyük çaplı toplantıların, düğünlerin, dayanışma gecelerinin yapıldığı, otantik eşya, resim ve fotoğraf gibi sergilerin açıldığı Artvin Evi, her geçen gün vazgeçilmez hale gelecek ve önemi sürekli dile getirilecektir. Çok az sayıda olsalar da, Artvin Evi’ni küçümseyenlerin, onun işlevlerini önemsiz kılmaya çalışanların ise vicdanı açıdan rahatsızlıkları giderek büyüyecektir.

İlimizdeki yaylaların serinliğini, Çoruh’un ılık rüzgârlarını Ankara’ya taşıyacak olan Artvin Evi’ni ortaya çıkaranlara, şimdi olduğu gibi ileride de şükranlarımızı sunmak durumundayız. Büyük illerin yapamadığını yapmaya fırsat veren, bu eserin yapılmasına katkı sunan herkese teşekkür etmek, hepimiz için kaçınılmaz bir borçtur. Artvin Evin’deki gelişmeleri izleyen her gerçek Artvinli bu borcunu seve seve yerine getireceğine ve de bu esere sahip çıkacağına inanıyoruz. Artvin Evi’ndeki güzelliklerde buluşmak dileğiyle saygılar sunuyoruz.”diyerek açıklamalarını tamamladı.

 Başkan Demirel: Artvin Evi hayırlı uğurlu olsun

Artvinli İşadamlarının Katkıları ile "İmece" Usulü Dikmen`de yapılan Artvin Evi inşaatının iç donanımlarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkanı Nuri Kemal Demirel, el ele vererek tam kapasite olarak Artvin Evi’nin hizmete açılmasının sağlanması gerektiğini söyledi. 

Artvin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Kemal Demirel, Artvinlilerin eğitim ve kültür gibi alanlarda dayanışmalarının artırılması amacıyla 1996 yılında Artvin Vakfı`nın kurulduğunu söyledi. Çankaya Belediyesi tarafından vakfa tahsis edilen Dikmen semtindeki arsa üzerinde Artvin Evi`nin yapımı için temelin 2008 yılında başladığını anlatan Demirel,  Bugüne kadar Artvin Evi`nin yapımında yaklaşık 2 milyon lira harcandığına dikkati çeken Demirel, şunları kaydetti: "Artvin Evi`ni, Artvinli işadamları, sivil toplum kuruluşları ve Ankara`da yaşayan Artvinlilerin katkıları ile "imece" usulü yaptık. İnşaat için yaptığımız kampanyayı emekli öğretmen Nadir Ataman, bin lira vererek başlatmıştı. Bugüne kadar Artvin Evi`nin inşaatı için Artvinli işadamlarından İsmet Acar 600 bin, Mehmet Nazif Günal 200 bin, Özaltın 175 Bin, Vural Erbilgin 160 bin ve İlhan Adiloğlu 150 bin lira, Halkbank 100 bin TL, Cengiz 150 bin, , Adnan Çeltikçioğlu 80 Bin, Ak Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Ahmet Yaşar 50 Bin, Osman Nesil Sönmez 40 Bin, Mehmet Kocatepe 30 bin, Türker Gündüz 15 Bin, Nuri Vatan 10 Bin, Hasan Ekinci 10 Bin, Nihat Baytar 10 Bin, bağışta bulundu. İşadamlarının sanı sıra, hemşerilerimiz, sivil toplum kuruluşları da Artvinli olmayan ama Artvin sevdalısı olan vatandaşlarımız da inşaatımıza katkıda verdi.”

Demirel, büyük oranda tamamlanan Artvin Evi`nin yarım kalan bazı işlerinin de bitirilmesi için Artvinli işadamlarından destek sözü aldıklarını ifade etti. Artvin Evi`nin 3 bin metrekare kapalı alana sahip olduğuna dikkati çeken Demirel, binanın üst katında Artvin milletvekilleri ve Artvin sivil toplum kuruluşları için odalar yapıldığını da belirtti. Demirel, "Artvinliler, il milletvekilleriyle burada görüşebilecek, sivil toplum örgütleri kendilerine başka yer aramayacak" dedi.

Artvin Evi`nin bir katında Karadeniz yemekleri yapan bir restoranın hizmet vermesinin planlandığını anlatan Demirel, "Ankara`da yaşayan Artvinliler memleket hasretini burada dindirecek" diye konuştu. Demirel, “Artvin Evi`nde 2 çok amaçlı salon, konferans ve toplantı, lokanta, milletvekillerinin oturma için salonlar oluşturuldu. Burada her türlü konferans, panel, tiyatro ve müzik konserleri yapılabileceği gibi vatandaşlarımız özel günlerini, düğün, nişan vb gibi etkinliklerini burada düzenleyebilecekler. Şuanda Artvin Evi, Artvinlilerin durak noktası oldu. Tüm Artvinliler akın akın burayı ziyaret ediyorlar ve burayla gurur duyuyorlar.”diye konuştu.

 Demirel: Gelecek kuşaklar Artvin Evi’nin öyküsünü yazacaklar

 Demirel açıklamalarının devamında; “ Bu inşaat Vakfımızın olumlu dönemeçlerinden biridir. Bundan sonra atılımlarımız daha da ivme kazanacak, Artvin Evi’nin işlerlik kazanmasından sonra önümüz daha da aydınlanacaktır. 300 öğrenciye burs verecek konuma gelen vakfımız, sürekli bir kaynağa kavuşmanın ötesinde gelecek kuşaklarımız için de, her konuda bir güvence olacaktır. İlimizi tanıtan, kültürel değerlerini geliştirip koruyan, dayanışmamıza yeni boyutlar kazandıran, toplumsal birikimin ilgi odağı olan bir Artvin Evi, başka kentler için örnek olma özelliğini sürdürecektir. Artvinliler bu konuda hem şanslı hem de avantajlıdırlar. Şu anda kimse bunun farkında olmasa da, gelecek kuşaklar Artvin Evi’nin öyküsünü yazacaklardır. Biz mutluyuz ve gururluyuz. Artvin Evi’ni ilimize ve hemşerilerimize kazandırdığımız için. Memleketimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”ifadelerini kullandı.

 Haber: www.leventyazici.com.tr

 3436 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.89385.9174
Euro6.53666.5628

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi 

 

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri