BAŞKAN

Ergül AKÇİÇEK

KEMALPAŞA
Belediye Başkanı

 

Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret418355

DÜNYA HORON GÜNÜ BAŞKENTTE KUTLANDI

    Kazım Koyuncu’nun ölümünden kısa bir süre önce başlattığı ve yaşatılmasını istediği “Dünya Horon Günü” etkinliği Ankara’da yapıldı.

   Ankara’da Artvin Kültür Derneği ve Artvin İlçe Dernekleri, Laz Kültür Derneği, ARÇEP, Derelerin Kardeşliği Platformu olarak Sakarya Meydanı’nda dünya horon günü etkinliği yapıldı. Tekin Üstündağ’ın sunumuyla başlayan etkinlik üç saat sürdü. Yoğun bir katılım vardı. Etkinliğe katılan yüzlerce kişi Kazım Koyuncu anısına tulum eşliğinde horona durdu. 

   Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tekin Üstündağ yaptığı konuşmaya Kazım Koyuncu’nun “Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldüren çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.” dizeleriyle başladı. 

   Vedat C. Demiral “Ölümünden kısa bir süre önce başlattığı dünya horon günü etkinliğinde senin türkülerden güç, onurlu yaşamından ışık alarak “aynı dili konuşmayan, birbirini anlamayan insanlar şu anda senin için horon oynuyor.” Dünyanın çeşitli ülkelerinde aynı anda seni anıyoruz. 

 Ankara’dan bir kez daha “seni sevdiğimizi dünyalara duyurduk.” 

  Özledik seni şair ceketli çocuk. Özgürlük ve aşk için el ele binlerce insan bir araya geldik” dedi. 

   Konuşmaların ardından oluşturulan horon halkası görülmeye değerdi. Tulum eşliğinde yüzlerce kişi Sakar’ya Caddesi’nde şimdiye kadar kurulan en büyük horon halkasını oluşturdu ve saatlerce horon oynadı.

Kaynak: www.hopa.gen.tr1352 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92525.9489
Euro6.56776.5940

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi 

 

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri