BAŞKAN

Ergül AKÇİÇEK

KEMALPAŞA
Belediye Başkanı

 

Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam126
Toplam Ziyaret428708
Kazım Koyuncu anılıyor...
   Karadeniz müziğinin ‘Şair Ceketli Çocuğu’ Kazım Koyuncu, ölümünün 10. yıldönümünde yine Hopa’da, mezarı başında anılacak.

   Karadeniz müziğine getirdiği yorum, kendine ait şarkılardaki vurgularıyla önemli bir isim haline gelen Kazım Koyuncu, ölümünün 10. yıldönümünde yine dostları, sevenleri ve ailesi tarafından Artvin’in Hopa ilçesindeki mezarı başında anılacak.

   yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerek, 25 Haziran 2005’te yaşamını yitiren Kazım Koyuncu için Hopa’da düzenlenen etkinlikler Belediye Parkı’nda başlayacak.

Yürüyüş Yok!


   Halkevlerinin öncülüğünde düzenlenen ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği etkinlikler çerçevesinde bu yıl, önceki yıllarda olduğu gibi İnönü Caddesi’nden Cumhuriyet Caddesi’ne kadar sürdürülen yürüyüş yapılmayacak, araçlarla direk Kazım Koyuncu’nun anıt mezarının bulunduğu Yeşilköy’e (Çancol) çıkılacak.

   Anma etkinliklerine ilişkin bilgiler veren Hopa Halkevleri temsilcisi ve Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Kamil Ustabaş, Kazım Koyuncu’nun barışsever, demokrat bir sanatçı olduğunu belirterek, “İnsandı, devrimci bir sanatçıydı. Onu aramızdan Çernobil belası aldı” diye konuştu.
Başbakan Erdoğan’ın Hopa mitingi sonrasında yaşananları anımsatan Ustabaş, “O zaman Hopa Meydanında Çernobil yoktu ama gaz vardı. Metin Hocamızı da aramızdan aldılar. Kazım Koyuncu gibi Metin Hocamızı da mahalle aralarında, çay tarlalarında anacağız” dedi.

   Koyuncu’nun anıt mezarının bulunduğu Yeşilköy’de düzenlenecek anma törenine ise Koyuncu’nun annesi Hüsniye, babası Cavit, ağabeyi Hüseyin, ablası Canan ve kardeşi Niyazi Koyuncu’nun da katılması bekleniyor.
Törende sevenleri ve dostları sanatçı hakkındaki düşüncelerini dile getirerek anılarını anlatacak. Koyuncu için Hopa’da başka anma etkinliği düzenlenmeyecek.

   Kazım Koyuncu’nun 10. ölüm yıldönümü nedeniyle Ankara ve İsranbul başta olmak üzere birçok ilde de çeşitli sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde anma etkinlikleri düzenlenecek.

Denizin Çocukları

    Kazım Koyuncu, 7 Kasım 1971 yılında Artvin’in Hopa İlçesinde doğdu. İlköğrenimini burada tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden siyasi nedenlerle ayrıldı.

   Daha 20 yaşlarındayken Ali Elver ile ‘Dinmeyen’ adlı özgün müzik grubunu kurmuş ve profesyonel müzik hayatı başlamıştır.

Daha sonra Lazca müzik yapmak için bu gruptan ayrılmış, geleneksel Laz halk müziğini rock tabanlı yorumlamaya başlamıştır.
Laz Kültür Derneği Başkanlığı da yapan Mehmedali Barış Beşli ile birlikte 1993’te Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kuran Kazım Koyuncu, Lazca rock yapma iddiası ile yola çıkan ve grubun 1999’da dağılmasından sonra, tek başına müziğe devam etmiş ve 2001’de ‘Viya!’ adlı ilk solo albümünü çıkarmıştır.

   Müzik yolculuğuna tek başına devam eden Koyuncu'nun ‘Hayde’ ve ‘Dünyada Bir Yerdeyim’ adlı 2 albümü daha bulunuyor.

   Çevre sorunlarına karşı duyarlı da olan Koyuncu, Çernebil nükleer kazasının bölgedeki etkilerine karşı verdiği mücadelenin yanı sıra, Karadeniz Sahil Yolu inşaatına karşı Fındıklı ve Hopa’da düzenlenen eylemlere destek vermişti.
HES projelerine karşı 1995’li yıllarda Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına Vadisi üzerinde düzenlenen eylemlere de katılan Kazım Koyuncu, kendisine konulan akciğer kanseri teşhisi sonrasında da çalışmalarını sürdürmüş ve hasta haliyle de konserler düzenlemişti.

‘Ha kanser, ha konser’ diyerek sahneye çıkan Koyuncu, Trabzon’da verdiği konser sonrasında ağırlaşarak hastaneye kaldırılmış ve 25 Haziran 2005'te, 33 yaşında, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti.

kaynak: Toplum Gazetesi
  
1840 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.78466.8118
Euro7.46857.4984

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi 

 

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri