BAŞKAN

Ergül AKÇİÇEK

KEMALPAŞA
Belediye Başkanı

 

Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam122
Toplam Ziyaret428704
KEMALPAŞA BELEDİYE BAŞKANLIĞINCA DÜZENLENEN ANLAMLI TOPLANTI.


 Köy Enstitülerinin Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Beldemiz nüfusuna kayıtlı  Köy Enstitüsü Mezunu Emekli Öğretmenlerimiz ile günümüze kadar Emekli olan diğer  Öğretmenlerimiz dahil olmak üzere akşam yemeğinde bir araya geldiler.

      Beldemizde halen yaşamını devam ettiren 49 Emekli Öğretmen,  vefat eden Emekli Öğretmen sayısının ise 16 olduğu tespit edilebilmiştir.

       Yaklaşık 40 Kadar öğretmenin katılımı ile yapılan toplantı Başkanın hoş geldiniz konuşması, Emekli Öğretmenlerimizin konuşması ve şiir okunması ile eski günlerin yad edildiği arkadaşlarla hoşsohbet olarak devam etti.

      Başkan Yalçın EMİRALİOĞLU günü anlam ve önemini şu ifadelerle dile getirdi.

     Sevgili Öğretmenlerim ; hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.Çok zamandır düşünüp de ancak gerçekleştirdiğimiz bu birliktelik davetimize icabet ettiğiniz için sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sizinle birlikte olmanın gururunu, sevincini, kıvancını yaşıyorum. Onur verdiniz şeref kattınız.

   Aramızdan ebediyete intikal eden birlikte olamadığımız eğitim emekçilerinin manevi huzurunda tazimle eğiliyorum.

   Bu toplantıyı ; Şerefli bir maziye sahip olan Köy Enstitülerinin 73. Yaşını doldurduğu 17 Nisan 2013 günü anısına düzenlemek istemiştim. Ancak elde olmayan sebepler sonucu , bu tarihe sarkmış bulunmaktadır. Ayrıca bunun içinde özür diliyorum. Umarım bağışlarsınız.

      Sevgili Öğretmenlerim ; bu girişten sonra Enstitüler konusunda bağışlarsanız bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

      Bildiğiniz gibi köy enstitülere 17.04.1940 yılında kuruldu. O yıllar dünyayı kana bulayan 2. Büyük savaş günleri idi. Henüz ülkemiz savaşa girmemiş olsa da, savaş için gerekli önlemler alınmış eli silah tutabilecek kişiler askere alınarak cepheye yollanmıştı. O yüzden üretim durmuş ekmek bile karneye bağlanmıştı.

   Enstitüler henüz devreye girmediği için Devletin verebildiği ile yetinmek zorunda kalmışlardı. Öğrenciler her türlü ihtiyaç maddelerini kendi imkanlarıyla sağlayarak idare etmek zorunda kalmışlardı.
      Sizler bu şartları yaşadınız biz bunları okuduklarımızdan ve sizlerden öğrendik.Sizler öğrenerek öğretmeyi öğrendiniz.Öğrenme ve öğretme Kurumu Köy Enstitülerinde yetiştiniz .

     Enstitülerin kuruluş yasasının 1. Maddesi " Öğretmen ve köye yarayışlı diğer meslek erbabını yetiştirmektir " diyor.

       Sizler eğitim araçlarını eğitim için gerekli olan fiziki mekanları ortaklaşa sorumluluk yüklenerek  inşa ettiniz. Enstitülerde taşı taş üstüne koyarak toprak kazarak , balıkçılık yaparak tarımsal faaliyete bulunarak öğrendiniz, öğrettiniz. Eserleriniz halen övünç kaynağıdır. Sizlerle gurur duyuyoruz.

           Kök salmış cahillikler , gericilikler, çağ dışılıklarla savaşı  meslek  ahlaki olarak benimsediniz.

       Bilindiği gibi Köy Enstitüleri Kuruluşu- bağımsızlık savaşımızı tamamlayacak olan aydınlama ateşini en ücra köylerde yakmaya and içmiş eğitim öğretim kurumları idi. Gerici, gidici değil kalıcı , ısıtıcı ve işitici bir Cumhuriyetçi, toplumcu, bir eğitim öğretim ortamı planlamıştı. Yukarıda bahsedilen durumu ile  ülkemizin önünü açarak aydınlanmada    öncü olacak kuruluşlar olarak kalkınmayı köylerden başlatılmak suretiyle Büyük Önder ATATÜRK ‘ün dediği gibi Ülkemizi Müassır   Medeniyetler seviyesine çıkarmakta öncü olacaktı.


      Sevgili öğretmenlerim bu konuda söylenecek çok sözler var ama ben fazla zamanınızı almak istemiyorum. Son sözler olarak şunu demek istiyorum. Ne yazık ki çok partili döneme girildiğinde 1946 yılında dış güçlerin etkisi ile bu güzide eğitim  kurumları kapatılmıştır.

      Köy Enstitülerinin dışındaki diğer eğitim kurumlarını köy enstitülerinin  bu temel prensiplerinde yürüdüğünü kabul ederek huzurunuzda saygıyla eğiliyorum. Sizleri seviyorum. Diyerek konuşmasını tamamladı.

Haber : Cengiz.
  
2072 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.78466.8118
Euro7.46857.4984

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi 

 

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri