BAŞKAN

Ergül AKÇİÇEK

KEMALPAŞA
Belediye Başkanı

 

Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret485092
KEMALPAŞA ARTIK İLÇE HAYIRLI OLSUN


   Resmi Gazete’de yayımlanan 694 sayılı KHK’da yer alan düzenlemeyle, Aksaray’ın Sultanhanı beldesi, Yeşiltömek köyünü de kapsayacak şekilde ilçe oldu.
Ayrıca Akdere, Çamurlu, Dereiçi, Gümüşdere, Karaosmaniye, Kayaköy, Kazimiye, Köprücü, Liman, Osmaniye, Sarp ve Üçkardeş köylerini kapsayacak şekilde Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesi de ilçe yapıldı.

   KHK’da, kurulan ilçelerin personel ihtiyacını karşılamak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara ait yeni kadrolar tahsis edilirken, bu kadrolara yapılacak atama işlemlerinin, merkezi yönetim bütçe kanunlarındaki sınırlamalara bir yıl süreyle tabi olmayacağı düzenlendi.

    Kamelpaşalılar bu kararı yıllardır beklediklerini, Kemalpaşa’nın  her açıdan, gerek altyapı, gerek Sınır  yerleşim yeri gerekse nüfusu ile yıllar önce ilçe olmayı  çoktan hak ettiğini, nihayet 2017 yılı Ağustos ayında ilçe olarak ilan edilmesinden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

   Konuyla ilgili olarak Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek  Kemalpaşa Beldesi’nin ilçe olması nedeniyle  bir kutlama programı ve açıklama yapılacağını belirtti.  

   Adalet Ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili İsrafil Kışla. Sosyal paylaşım sitesindeki sayfasından “Müjde. bu gün Artvin için tarihi bir gün.694 sayılı kararname ile Kemalpaşa beldemiz ilçe oldu. Cumhurbaşkanımıza teşekkürler. Hayırlı olsun.” Sözlerini paylaştı.  
Bir çok gerek soru önergesi gerekse araştırma önergeleri ile Kemalpaşa’nın ne zaman ilçe yapılacağı sorularını soran CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan’da sosyal paylaşım sitesindeki sayfasından, “Ülkemizin ve ilimiz Artvin'in sınır Beldesi Kemalpaşa'nın İlçe olmasını kutluyorum. Hayırlı, uğurlu olsun... Uğur Bayraktutan Artvin Milletvekili.

   İzmir’in Kemalpaşa ilçesi’nden sonra artık Artvin’in de  Kemalpaşa adıyla bir ilçesi oldu. Bu durum akıllara  geçmişte  Osmanlı döneminde Yusufeli’nin adının “Kiskim” olduğu yıllarda  Ankara Keskin ilçesi ile adlarının karıştırılması sonucu posta ve diğer adreslerde karışıklığa neden olmuş, bu nedenle  8 Aralık 1913 yılında Kiskim’in adı  Sultan Abdulaziz’in veliaht oğlu  Yusuf  İzettin Efendiye ithafen “Yusufeli” olarak  değiştirilmişti. Günümüzde karışıklığın yaşanmayacağı bir çok gelişmenin var olduğu belirtilse de akıllara yakın geçmişteki bu  örnek geliyor. Bakalım İzmir-Kemalpaşa ile Artvin Kemalpaşa ilçelerinin aynı isim nedeniyle karışıklık yaşanacak mı?

Fotoğraf: Yale 
Haber: Sami ÖZÇELİK


  
1651 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar15.427015.4888
Euro16.034316.0985
Astroloji