BAŞKAN

Ergül AKÇİÇEK

KEMALPAŞA
Belediye Başkanı

 

Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret420993
HOPA TARIMSAL KALKINDIRMA KOOPERATİFİ GENEL KURULUNU YAPTI

S.S.08–1 No’lu Hopa Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi olağan Genel kurulunu Yeni Emre Düğün Salonunda gerçekleştirdi. 6413 üyesi bölgenin ve Hopa’nın en büyük Kooperatifi olma özelliğine sahip S.S.08–1 No’lu Hopa Tarımsal Kalkındırma Kooperatifin Genel Kuruluna Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu, Hopa CHP İlçe Başkanı Fehmi Ustabaş, Hopa Ticaret Odası Başkanı Engin Koyuncu, Hopa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Osman Küçükali, Hopa Ziraat Odası Başkanı İhsan Seber, Hopa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsrafil Kotil ile birlikte kalabalık bir üye topluluğu katıldı.

            Genel Kurul Divanın oluşturulması ile başladı. Verilen Önerge ile Divan başkanlığına Fehmi Ustabaş, Yardımcılıklarına Necdet Karabacak, Seçim Altunkaya, Halis Çelik ve Nurettin Avcı Seçildi. Divan Başkanı Fehmi Ustabaş kongreye katılan üyelere teşekkür ederek üyeleri Atatürk ve şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti ve ardından istiklal marşının okunması ile kongre gündem maddeleri görüşülmeye başlandı. Gündem gereği Kooperatifin Faaliyet raporu başkan Hasbi Uğur Topaloğlu tarafından okundu. Topaloğlu Kooperatif olarak her zaman üyelerin hak ve hukuklarını savunmayı her şeyden önde tuttuklarını ifade ederek, ciddi projeleri hayata geçirdiklerini, bu projelerden en önemli olanı Çay Fabrikası kurduklarını ancak Özel sektör olarak Haksız rekabetle karşı karşıya kaldıkları için istedikleri performansı yakalayamadıklarını ifade ederek Üyelere Çay fabrikalarına sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

            Devletin politikaları sonrası elinde bulunan Gübre Fabrikalarını özelleştirmesi ile özel sektörün eline itildiklerini söyleyen Topaloğlu Özel sektöründe Gübreyi peşin fiyatına veya çok kısa vadelerle sattığına dikkat çekerek “Buna rağmen imkânlarımızı sonuna kadar kullanarak Çay üreticisi ortaklarımızın Gübre ihtiyaçlarını karşılama çabamız devam ediyor” dedi.

            Çay fabrikalarında üretimini gerçekleştirdikleri Çay’a bakanlık tarafından marka alımını gerçekleştirdiklerini ifade eden Topaloğlu maliyetlerimizi en aza indirerek en ekonomik fiyatla Pazara çay satışı gerçekleştirmeye çalışıyoruz dedi. Kooperatif olarak yine üyelere ve Hopa halkına yönelik açtıkları alış veriş merkezinde üyelerin duyarsızlığı sonucu tam kapasite faaliyet gösteremedikleri için tasfiyesinin zorunlu hale geldiğini ifade ederek, Hopa ve Kemalpaşa’daki marketleri kapatmak durumunda kaldıklarını ifade etti. Çay fabrikasında yaşanan sıkıntıları aşmak için İl Tarım müdürlüğü destekleme projeleri kapsamında oluşturdukları projeyi sunduklarını ve peşini takip ettiklerini, Hopa ekonomisinde Çay tarımının en önemli gelir kalemlerinin başında olduğunu, bölgede üretilen yaş çaydan dolayı direk ve desteklemelerle birklikte100 milyon TLgirdi sağlandığını, fabrikaları için gerekli işletme sermayesinin olmamasından dolayı üretime geçemediklerini ama Hopa Kop. Çay markasının devalılığını sağlamak için mutlaka üretime devam edeceklerini, halen depolarında 45 ton kuru çay bulunduğunu, borçlarının var olduğunu ama bunları ödemede sıkıntı yaşanmadığını, kuru çay satışlından kaynaklanan ve ortakların ortaklık paylarından kalan alacaklarının olduğunu ifade ederek”Bizler kooperatifimizin bir kuruşunu dahi haksız bir yere harcamadık harcamayız da. Yapılan ticaret içinde hep üyelerin hak ve hukuklarını savunuyoruz. Bu anlamda halen ipotekli olan kendi kooperatifimiz arazisi üzerinde çok katlı konut yapmak için proje başlattık. Kurulun konut kooperatifimiz kanalı ile kooperatifimize 800 m2’lik işyerleri kalacaktır” dedi.          Genel Kurul da okunan bilânçolar sonunda Kooperatifin 2011 yılını 9 milyon 465 TL ile karla kapattığı açıklandı. Raporlar üzerine yapılan konuşmalarda zaman zaman sert tartışmalar yaşansa da okunan faaliyet, denetleme ve bilânço raporları üyelerin çoğunluk oyları ile ibra edildi.

Üyelerden Yusuf Yenigül’de yaptığı konuşmada Kooperatifin iyi yönetilmediği için Borç içine girdiğini, kongre öncesi tüm istemelerine rağmen Bilânçonun kendilerine verilmediğini ifade ederek “Bu kooperatif Hopa halkına mal olmuş bir kooperatiftir. Her şeyin şeffaf olacağı bir yönetim işbaşına getirilmelidir. Bilânço bizden neden saklanmaktadır. Kooperatifin kime ne kadar borcu var, kimden ne kadar alacağı var, bunu bilmek üyelerin hakkıdır. Bizler bundan dolayı Şerafettin Çelik öncülüğünde yönetime talip olduk ve bunun için destek istiyoruz” dedi..

            Genel Kurul’da gündem gereği çeşitli konular konuşularak üyelerin oyları ile kabul edildi. Kemalpaşa’da bir alış veriş merkezinin açılması, AB fonlarından hibe, kobi ve tarımsal kredilerden faydalanılması için istenen yetkide yönetime verildi. Tarım bakanlığının isteği ile ana sözleşmede yapılan değişikliğe intibak konusunda yönetim yetki verildi.

Kongrenin son maddesi olan Yönetim-denetim ve birlik temsilcilerinin seçimi yapıldı.  Divana verilen iki ayrı listede Hasbi Uğur Topaloğlu ve Şerafettin Çelik’in listeleri ile seçime geçildi. Gecenin ilerleyen saatlerinde tamamlanan oy sayımı sonrası toplam 940 oy kullanıldı. 98 iptal ve 1’de geçersiz oyun kullanıldığı seçim sonucunda Şerafettin Çelik’in listesi 492 oy alırken, Hasbi Uğur Topaloğlu’nun listesi 444 oy’da kaldı. Şerafettin Çelik’in listesi seçimi kazanırken yönetim kuruluna da Galip Özbek, Sayım Aydın, Kenan Kırçiçek ve Atilla Cihan seçildiler. Denetleme kuruluna Hüseyin Cinkaya, Hasan Tahsin Tatar ve Ergül Şişman seçilirken Bölge birliği temsilciliklerine de Şerafettin Çelik, Atilla Cihan, Mete Lokumcu, Halim Gül veTayfun Yamak seçildiler.

Oy sayımının sona ermesi ardından Şerafettin Çelik kısa bir teşekkür konuşması yaparak kazananın Hopa olduğunu, seçim süresince kendisine destek olan herkese teşekkür ettiğini ifade ederek “Bizler Hopa ve Kemalpaşa’ya mal olmuş bir Kooperatife yönetici olarak seçilmemizde bizlere güvenerek destek veren tüm üyelerimize ve halkımıza teşekkür ediyoruz. Bizim için asıl sorumluluk ve görev bundan sonra başlıyor” dedi.

 Kaynak: www.hopa.gen.tr 

Fotoğraflar:

  
3345 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi 

 

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri