BAŞKAN

Ergül AKÇİÇEK

KEMALPAŞA
Belediye Başkanı

 

Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret450024
YAŞ ÇAYA VERİLEN FİYAT HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Bakan Eker çay fiyatını açıklarken, yüzlerce üretici Çaykur önünde protesto gösterisi yaptı. Rize ve Trabzon’dan gelen çay üreticileri, Çay kur’un bazı fabrikalarının hala üretime başlamaması ve kampanyanın ilk gününden itibaren uygulanan kontenjan nedeniyle özel sektöre mahkûm edildiklerini savunarak, “Özel sektör çayımızı almıyor, alsa da 75–80 kuruşa alıyor, onu da ne zaman ödeyeceği belli değil” diyerek, Başbakan’a seslendiler: “Sayın Başbakanım, bizi özel sektöre mahkum etme!”

           Tarım ve Köy işleri Bakanı M. Mehdi Eker, Çay kur’da düzenlenen toplantıda yaş çayın fiyatını 1 lira 10 kuruş taban ve 12 kuruş destekleme olmak üzere 1 lira 22 kuruş olarak belirlediklerini söyledi.

          Bakan Eker, 2002 yılında iş başına gelen Ak Parti Hükümetleri ile tüm tarım çiftçilerin olduğu gibi çay üreticisinin de durumunu iyileştirici kararlar aldıklarını ifade ederek, “Hükümetimiz 2002’den beri üretici lehine kararlar almıştır. Çayda destekleme primi bizim dönemimizde başladı, daha önce yoktu. 2002’den bu yana çay üreticisine 900 milyon lira destekleme, 400 milyon lira budama tazminatı ödedik. Ayrıca çayda verimlilik arttı. Daha önceleri dekara ortalama çay verimi 1 ton iken, bu rakam 2011 yılında ortalama 1.623 kg’a yükseldi. Dolayısıyla çiftçilerimizin gelirinde artış oldu” dedi.

Özel sektör fırsatçılık yapmasın

         Çayda hala büyük payın Çay kur’a ait olduğunu belirten Bakan Eker, “Hükümet olarak üreticinin mağdur olmaması için bazı tedbirler aldık. Özel sektörün de fırsatçılık yapmayarak, açıklanan taban fiyatın altında çay almamalarını istiyoruz. Çaykur da kaliteye daha fazla önem vermeli” diye konuştu.

Çay paraları 1 ay içinde ödenecek

        Tarım ve Köy işleri Bakanı M.Mehdi Eker, çay paralarının 1 ay içerisinde ödeneceğini, bunun Başbakan’ın direktifi olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan fiyat açıklarken, dışarıda eylem vardı

         Bakan Eker’in çay fiyatını açıkladığı sırada Çaykur önünde toplanan yüzlerce üretici ise mağduriyet yaşadıkları gerekçesiyle protesto gösterisi yaptı. Çaykur fabrikalarının kapalı olduğunu ve kontenjan nedeniyle çaylarını satamadıklarını ifade eden çay üreticileri, sloganlar atarak, yanlarında getirdikleri çayları Çaykur önüne döktü.

        Bakan Eker’in Çaykur çıkışında yanına gelen yaşlı bir üretici, “Sayın Bakan, durumumuzu görüyorsunuz, çayımızı satamıyoruz. Bizim halimiz ne olacak” şeklindeki sorusu cevapsız kaldı. Çaykur önünde toplanan öfkeli kalabalığı yatıştırmak ise Emniyet Müdürü Hüseyin Yenice’ye düştü.

Paliç: Fiyattan çok alım politikası önemli

         Yaş çay fiyatı ile ilgili olarak görüş bildiren Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, çay fiyatı, bizim istediğimiz fiyattan 18 kuruş eksik. Fiyat çok sorun değil, asıl büyük sorun özel sektör ve onun vatandaşla dalga geçer gibi oynaması. Çay kur’un fabrikaları kampanyaya yetiştirememesi bir eksiklik ve bu yüzden üretici özel sektöre mahkûm edildi. Sayın Bakan’a kotanın artırılması ile ilgili talebimizi ilettik; cevap bekliyoruz” dedi.

Erbaş: Özel sektöre güvenmiyoruz

        Rize Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Erbaş ise Çay kur’un fiyat ve ödemelerinde bir sorun yok. Belki fabrikaların tamamı kampanya dönemine yetiştirilebilse hiçbir sorun yaşamayacaktık. Bizim en büyük sorunumuz özel sektör fabrikaları. 65 kuruşa kadar düşen fiyatlar var. Ödemelerini düzgün yapmıyorlar. Biz kesinlikle özel sektöre güvenmiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

  
2560 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.18747.2162
Euro8.77508.8101

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi 

 

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri