BAŞKAN

Ergül AKÇİÇEK

KEMALPAŞA
Belediye Başkanı

 

Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret418152

CANKURTARAN TÜNELİ YAPIMINI YÜKLENEN YÜKLENİCİ FİRMANIN ÇEVREYE DAHA DUYARLI OLMASI İSTENDİ.

Bir süredir hem ülkemiz,  hem de bölgemizin gündeminde hes, tünel, yol vb. inşaat çalışmalarının taşeronlar tarafından iş güvenliği ve çevre temizliği kuralları hiçe sayılarak gerçekleştirilmesinden dolayı yaşanan can kayıpları ve çevre felaketlerini konuşuyor.

Artvin’de önemli bir yatırım olduğu herkes tarafından kabul edilen ve yapılmasında çok yönlü çıkar olduğu bilinen Cankurtaran tünelinde ne varki yüklenici firmanın çevreye karşı duyarsızlığı yüzünden Sundura deresinde canlı yaşamaz oldu.

         Yüklenici firma hiçbir arıtma sistemi kullanmadan tünelde kullandığı zehirli suyu olduğu gibi dereye bırakınca Koyuncular köyünden başlayarak Hopa’ya kadar uzanan Sundura deresi de adeta beyaza büründü ve derede yaşayan tüm canlılar da ya zehirlendi ya da zehirlenme korkusuyla yavrulamak için dereye gelen balıklarda gelmez oldu. Bu dere diğer derelerle birleşerek akan suyu da sundura deresine ve ardından da Karadeniz’e akıyor. Diğer bir ifadeyle Cankurtaran tünel inşaatında yapılacak basit bir arıtma sistemi ile Sundura deresi yeniden canlılar için yaşam merkezi olacak ve beklide Karadeniz ede bırakılan zehirli su denizi de olumsuz etkilemeyecek.

         Zaten çevre kirliliği ile boğuşan Sundura deresi ilçe merkezinden geçerek Karadenizle akıyor. Sundura deresinin atıklarla baş başa kalması beraberinde derede yaşayan canlıların ve özellikle ilkbahar aylarında burada yavrulayan ve yavrularını büyüten kefal balıklarının toplu ölümlerine neden olabileceğine dikkat çeken çevreciler ve Hopalılar yüklenici firmanın bu hassas konuya önem vermesini beklediklerini ifade ettiler.

 Haber: Hayati AKBAŞ

 1827 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.89385.9174
Euro6.53666.5628

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi 

 

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri